village
village

Oficiálna stránka obce Topoľa

Motív
A
A
A

O obci

Topoľa je obec na Slovensku v okrese , na severovýchode Slovenska. Nachádza sa v národnom parku Poloniny, ktorý sa vyznačuje významnými bukovými spoločenstvami. Je rodiskom významného rusínského buditeľa Alexandra Duchnoviča. Nachádza sa tu drevená cerkov sv. Michala.

Keďže sa obec nachádza v oblasti Národného parku Poloniny, je vhodným miestom hlavne na pešiu turistiku. Z obce vedie modrá turistická značka do Ruského Potoka a Uličského Krivého, a teda spája obce s unikátnymi drevenými cerkvami. Z Topoli je možné sa dostať aj do zaniknutej obce Ruské a následne do Ruského sedla, ktoré je hraničným bodom z Poľskou republikou. Na turistickej významnosti pridáva poloha obce v Parku tmavej oblohy Poloniny, ktorý je prvou oblasťou svojho druhu na Slovensku. Park tmavej oblohy sa vyznačuje nízkym svetelným znečistením, vďaka nízkej hustote osídlenia, a tým ponúka unikátne podmienky na pozorovanie nočnej oblohy v celej Slovenskej Republike.

Verejnú dopravu do obce zabezpečuje SAD Humenné a.s. Autobus odchádza z okresného mesta Snina, zväčša 5 krát do dňa, pričom cesta trvá približne 40 minút. Do obce vedie jediná cesta, pre osobnú a nákladnu dopravu taktiež zo Sniny, ktorá pokračuje ďalej do obce Runina, kde končí.